Românii care apără planeta de asteroizi – o misiune a Agenției Spațiale Europene în colaborare cu NASA
O echipă de specialiști Atos Brașov participă la HERA – prima misiune de apărare planetară a Agenției Spațiale Europene (ESA) în colaborare cu NASA, care își propune să determine cum pot fi deviați asteroizii astfel încât să nu lovească Pământul.
PROMO: Găsește cadoul perfect pentru prietenul biciclist 🚴 pe Hotbikes.ro!
HOTBIKES.ROObiectivele științifice și tehnice ale HERA sunt fără precedent, misiunea vizând primele elemente de bază ale unei capacități de protecție planetară. Aceasta are ca scop să determine dacă manevra de deviere a unui asteroid periculos de la traiectoria de coliziune cu Pământul este strategia potrivită pentru a preveni o amenințare reală și, pentru a afla acest lucru, va lansa un test de deviere.
În timpul misiunii HERA, o echipă de oameni de știință și experți de la Atos România va testa sistemele de manipulare a datelor la bordul sondei spațiale, în timpul procedurilor de asamblare și a etapelor de integrare și verificare. De asemenea, vor sprijini dezvoltarea de software de zbor, interfețelor de monitorizare a încărcării și executării, precum și a interfețelor de diagnostic pentru procesorul de zbor. Echipa multidisciplinară include experți Atos în proiectarea, dezvoltarea, validarea și integrarea de soluții software și hardware, în special în domeniile frecvențelor radio și circuitelor de alimentare.
Specialiștii Atos din România au contribuit deja la diferite alte misiuni semnificative ale ESA și non-ESA, cum ar fi Euclid, Juice, Proba-3, MetOpSG, Platon, Sentinel 5 și 6 și OneWeb.
Urmărește-ne și pe Google NEWS